from Austria

Christmas in Poland

My dear friends!

I spent wonderful Christmas in Poland. One of the students agreed to take care of me and showed me what Christmas preparations and celebrations in Poland look like. I helped decorating a Christmas tree. Then I helped cooking and baking and finally I joined a Polish family for Christmas dinner. It was amazing! I attach two photos showing me having fun on the Christmas tree and at a Christmas table!

Przyjaciele!

Spędziłam cudowne Święta Bożego Narodzenia w Polsce. Jeden z uczniów zgodził się zaopiekować się mną na ten czas i pokazać mi jak wyglądają przygotowania i świętowanie Bożego Narodzenia w Polsce. Pomogłam ubierać choinkę a następnie pomogłam gotować i piec. Towarzyszyłam również polskiej rodzinie podczas wieczerzy wigilijnej. Było wspaniale! Załączam dwa zdjęcia, na których pozuję na choince i siedzę przy stole.