Anička from Slovakia

My time in Poland

Dear Friends

I’m having a wonderful time in Poland. I visited all classes and participated in different lessons. I even took part in some classes conducted by AIESEC students from China and Indonesia. I learnt a lot of new things about these two countries. But what I liked most was  Halloween at the school where I stayed. Children here celebrate a pumpkin day! All students are free to prepare any pumpkin dishes they can think of. We ate the delicious dishes and sang Halloween songs. It was a great party!!!

Mój czas w Polsce

Drodzy Przyjaciele,

Bardzo dobrze się w Polsce bawię. Odwiedziłam wszystkie klasy i uczestniczyłam w różnych lekcjach. Miałam nawet przyjemność wzięcia udziału w lekcjach poprowadzonych przez studentów organizacji AIESEC z Chin i Indonezji. Nauczyłam się wielu nowych rzeczy o tych dwóch krajach. Ale co najbardziej zapadło mi w pamięć, to impreza Halloweenowa w szkole, w której byłam. Dzieci obchodzą tutaj dzień dyni. Wszystkie dzieci mogły na ten dzień przygotować różne potrawy z dyni. Jedliśmy przepyszne dania i śpiewaliśmy piosenki Halloweenowe. To było super przyjęcie!