Anička from Slovakia

My adventure in Poland

I came to Poland with some peas and my aim was to sow them in Park Łazienkowski in Warsaw. The task was very pleasant as Łazienki (as people in Poland call it) is a wonderful place with a palace on the water! I walked for a long time choosing the best place to sow the peas and found a nice square to fulfill my mission. After sowing the peas (as children in Primary School no. 58 had advised me to do) I poured a bit of petrol on the ground and (as the children knowing the magical powers of this projects had predicted) an ecological car grew out of the peas! Now I have a vehicle to go to Austria to fulfill my next mission!

Moja przygoda w Polsce

Przyjechałam do Polski z ziarenkami grochu by zasadzić je w Parku Łazienkowskim w Warszawie. Zadanie to było bardzo przyjemne, jako że Łazienki są cudownym miejscem z pięknym pałacem na wodzie. Długo spacerowałam zanim wybrałam dogodne miejsce do zasadzenia grochu. Po zasadzeniu rośliny, zgodnie ze wskazówkami dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 58, polałam ziemię odrobiną paliwa. Zgodnie z przewidywaniami dzieci (które znają magiczne moce tego projektu), z grochu wyrósł ekologiczny samochód, którym pojadę do Austrii wypełniać kolejną misję.