Pieter from Belgium

Pieter in Poland

It is my last day in Poland so it is time for conclusions! I spent a nice time here and I saw and met many nice and talented children in Poznań. Of course, I attended different lessons but it is not all I did here! During my stay in Poznań I had a wonderful experience on the Old Market (I will write more about it later). The day I remember most vividly was the first day of spring, when children were dressed as the Japanese. Special guests visited the school and presented different Japanese martial arts and an ancient armour! I also learnt a few Japanese words but do not remember how to write them L Have a look at my photos!

Pieter w Polsce

To już ostatni dzień w Polsce więc czas na podsumowania! Spędziłem tutaj bardzo miły czas i zobaczyłem i poznałem wiele cudownych i utalentowanych dzieci. Oczywiście uczęszczałem z dziećmi na zajęcia ale to nie wszystko! Podczas mojego pobytu w Poznaniu spotkała mnie fantastyczna przygoda na Starym Rynku . Natomiast dniem, który najbardziej będę wspominał był pierwszy dzień wiosny. Dzieci przebrały się w stroje japońskie. Do szkoły przyjechali goście i pokazali różne japońskie sztuki walki i starożytną zbroję! Nauczyłem się również kilku japońskich słówek, ale niestety nie pamiętam jak się je pisze L spójrzcie na moje zdjęcia!