Cirkeline from Denmark

Cirkeline in Poland

Dear Friends

I’m in Poland now. I have a very important task to do but before I go to Białowieski Park Narodowy, I’m going to spend some time with children in Poznań. I’m taking part in some interesting lessons, playing with children, listening to interesting stories. Yesterday three girls from the 6th form told me about the school’s patron Jerzy Kukuczka – an outstanding figure in the world mountaineering.

Drodzy Przyjaciele,

Jestem teraz w Polsce. Mam bardzo ważną misję do wykonania w Białowieskim Parku Narodowym, ale wcześniej zamierzam spędzić trochę czasu z dziećmi w Poznaniu. Biorę udział w ciekawych lekcjach, bawię się z dziećmi i słucham ciekawych historii. Wczoraj trzy dziewczyny z szóstej klasy opowiedziały mi o patronie szkoły Jerzym Kukuczce – wybitnej postaci światowego alpinizmu.